Dolistne dokarmianie rzepaku borem

Rzepak ozimy wymaga dobrego zaopatrzenia w mikroelementy już jesienią. Najwyższa pora, aby wykonać dokarmianie dolistne , które jest najbardziej efektywną formą dostarczania mikropierwiastków dla roślin. Zatem wyklucza to stosowanie większych dawek w sposób jednorazowy.


Dolistne dokarmianie wykonuje się gdy rzepak przynajmniej częściowo zregenerował się po zimie, od fazy rozety do kwitnienia. Spośród mikroelementów szczególną uwagę trzeba zwrócić na bor i jego zawartość w nawozie.

Znacząca bowiem powierznia gleb w . Nawożenie dolistne rzepaku sprawia, że roślina się szybciej regeneruje. Poprzez liście można jednak uzupełnić jedynie część zapotrzebowania na makroskładniki , ale już całość na mikroskładniki. Najważniejsze dla rzepaku , zwłaszcza w tym trudnym sezonie, jest dokarmianie borem. Warto przy okazji przypomnieć, że w prawidłowej strategii nawożenia rzepaku dokarmianie dolistne ze względu na swoją wagę powinno być stosowane niezależnie od stanu roślin w okresie jesiennym. Odżywienie mikroskładnikami.


Pęknięcie pod szyjką korzeniową wskazuje na deficyt boru. Dokarmianie rzepaku – czas na bor i magnez.

Wiosną nawożenie dolistne ma cały szereg zalet. Najważniejszą z nich jest możliwość szybkiego uzupełnienia mikroskładników przy występujących objawach ich niedoboru. Wiosna to czas kiedy należy szczególnie zatroszczyć się o prawidłowy poziom boru i . Nalistne podanie mocznika to dobry sposób na dokarmianie rzepaku.


O czym musimy pamiętać przy zabiegu? I czemu warto postawić na mocznik? Znajdujemy się w zaprzyjaźnionym gospodarstwie na Żuławach, na plantacji rzepaku ozimego, który w chwili obecnej znajduje się w fazie 4–liści.


Jest to optymalny moment na wykonanie zabiegu dokarmiania dolistnego. Ważnym elementem jest bor. Bor przygotowuje rzepak do . Producenci rzepaku wiedzą, że jest to bardzo wymagająca roślina, łakoma na składniki pokarmowe i wrażliwa na niedobory mikroelementów. Jesienią często występują też warunki ograniczające przyswajalność pierwiastków z gleby.


Cóż, jest w tej sytuacji jedyne słuszne rozwiązanie – dokarmianie dolistne. W intensywnej uprawie rzepaku standardem jest jedno-, a nawet dwukrotne dokarmianie dolistne roślin nawozami mikroelementowymi, a niekiedy także azotem i siarką. Nawozy mikroelementowe używa się przede wszystkim profilaktycznie . Do fazy zielonego zwartego pąka można jeszcze zastosować dolistne nawozy mikroelementowe o składzie specjalnie dostosowanym do potrzeb pokarmowych rzepaku ozimego, czyli przede wszystkim zasobnych w bor.

Wykorzystanie nawozów dolistnych zawierających głównie makroelementy jest mniej . W przypadku ostrego niedoboru boru należy zastosować nawożenie borem dolistnie podczas następnego zabiegu ochrony roślin lub też następnego nawożenia RSM. Wiosną, oprócz wysokiego nawożenia makroskładnikami, konieczne jest również dokarmianie roślin mikroskładnikami. Stosuje się je w niewielkich dawkach, lecz ich niedobór może znacznie pogorszyć ilość i jakość plonu. Duże potrzeby pokarmowe rzepaku powodują, że oprócz nawożenia doglebowego standardem jest dokarmianie dolistne. Szeroka gama nawozów dolistnych przeznaczonych do uprawy rzepaku.


Zawiera zbilansowany zestaw makro- i mikroskładników. Jednocześnie wskazane jest, aby nawożenie dolistne azotem połączyć z dokarmianiem magnezem, siarką i mikroelementami. Ponieważ słabo rozwinięte rośliny posiadają również słaby system korzeniowy, wymagają wspomagania wszystkimi składnikami pokarmowymi. Tym niemniej trzeba mieć na . W praktyce najczęściej przeprowadza się dokarmianie dolistne , natomiast nawożenie doglebowe należy do rzadkości. Jednakże, aby prawidłowo przeprowadzić nawożenie rzepaku mikroelementami warto wiedzieć, kiedy i gdzie mogą wystąpić niedobory poszczególnych mikroskładników?


Przy nawożeniu dolistnym podstawowym minusem jest konieczność stosowania roztworów o niskim stężeniu, by zapobiec uszkodzeniom roślin (im starsza roślina, tym należy przygotować niższe stężenie cieczy roboczej). W praktyce, stosując dokarmianie nalistne, można pokryć całość zapotrzebowania rzepaku ozimego .

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić brykiet z trocin

Furadan cena

Forum miceforce