Żółta karłowatość jęczmienia
Wirus ten zagraża niestety nie tylko jęczmieniowi, ale też innym zbożom. Objawy tej choroby zależą od gatunku wirusa i zaatakowanej rośliny. Może powodować duże straty plonu ziarna, rzędu kilkudziesięciu procent. Kopia Podobne Żółta karłowatość jęczmienia występuje na jęczmieniu, pszenicy, owsie i różnych gatunkach traw.
Jest to wirusowa choroba zbóż.
Uważana jest za najgroźniejszą wirusową chorobę zbóż na świecie. Tydzień temu pisaliśmy, że głównym wektorem wirusa żółtej karłowatości jęczmienia jest mszyca czeremchowo-zbożowa, bo stanowi populacji wszystkich mszyc występujących w zbożach. Z najbardziej bolesnymi skutkami zawirusowania zbóż żółtą karłowatością jęczmienia mieliśmy do czynienia w sezonie . Przez wiele lat głównym problemem ochrony zbóż było zapobieganie chorobom grzybowym. Jednak ostatnio pojawia się coraz większe zagrożenie ze strony wirusów, a konkretnie - wirusowej żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV).
Wirus żółtej karłowatości jęczmienia to najgroźniejszy. Coraz częściej w uprawie pszenicy rolnicy obserwują objawy wystąpienia wirusowej choroby - żółtej karłowatości j jęczmienia. Wirusowa żółta karłowatość jęczmienia (BYDV).
Dotychczas głównym problemem ochrony zbóż były zabiegi przeciwko chorobom grzybowym. Jednak w ostatnich latach zaobserwowano coraz większe zagrożenie ze strony wirusów, a konkretnie . Wirus BYDV na ogół nie stanowi większego . TA KARŁOWATOŚĆ JĘCZMIENIA. Powszechnie uważana jest za najgroźniejszą wirozę zbóż występującą na całym świecie. Choroba zagraża wszystkim gatunkom zbóż i traw, ale szczególnie niebezpieczna jest dla jęczmienia ozimego. Najgroźniejsze dla zbóż są jesienne pokolenia mszycy czeremchowo zbożowej . W takich warunkach objawy chorobowe ujawniają się wiosną i ważne jest, aby je prawidłowo zdiagnozować.
Rośliny jęczmienia ozimego odm. Kroton porażone wirusami żółtej karłowatości jęczmienia. Rozpoznanie pojawiania się objawów porażeń wirusowych na polach zbóż ozimych, przede wszystkim . Choroby wirusowe nabierają dużego znaczenia i stanowią coraz większe zagrożenie dla roślin uprawnych. Od kilku lat obserwuje się zagrożenie ze strony wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV – Barley Yellow Dwarf Virus) występujące na . Oprócz jęczmienia występuje również na owsie i pszenicy.
Pojawia się w skupiskach. Objawia się w postaci pomarańczowych lub żółtych przebarwień, które to przebarwienia mają swój początek na wierzchołkach liści.
Jako najważniejsze choroby wirusowe występujące w Polsce można wymienić: – żółtą karłowatość jęczmienia ,. Na przełomie września i października w trakcie oględzin upraw jęczmienia i pszenicy należy zwrócić uwagę na to, czy na siewkach nie żerują mszyce, a na obrzeżach pól nie gnieżdżą się skoczki. Samosiewy jęczmienia jarego bardzo silnie opanowane przez żółtą karłowatość jęczmienia. W tym roku wiosną wielu rolników miało problemy z jęczmieniem ozimym – po zimie rośliny były pożółkłe, osłabione i opóźnione w rozwoju.
Na taki stan jęczmienia wpłynęło prawdopodobnie kilka czynników, wśród których wymienia się również wirusa żółtej karłowatości jęczmienia. Jesień dostrzegamy już nie tylko w naszych kalendarzach, odkąd dyskretnie zawitała do naszego kraju, zmieniając pejzaż za oknem. W ostatnich tygodniach warunki atmosferyczne są trudne zarówno dla roślin, jak i plantatorów. Wiele prac związanych z siewami czy zabiegami chemicznymi jest opóźnionych z powodu . Mniejszą szkodliwość wykazują wir.
Objawy Liście – początkowo przebarwienie wierzchołków liści, następnie zmiana barwy całej powierzchni blaszki. Barley yellow dwarf virus-MAV) (BYDV-MAV) ( Barley yellow dwarf-virus-PAV) (BYDV-PAV) (Cereal yellow dwarf virus-RPV) ( CYDV- RPV). Najbardziej ucierpiały plantacje jęczmienia, które na wiosnę wielu rolników przesiewało.
Kontroluj mszyce na zbożach.
Komentarze
Prześlij komentarz