Suszenie próżniowe owoców
Liofilizacja, czyli zdrowe próżniowe suszenie owoców i warzyw. W dzisiejszym i zabieganym świecie, często nie zwracamy uwagi na na nasze zdrowie. Jeżeli już zwracamy to zazwyczaj w momencie gdy zaczynają pojawiać się oznaki choroby lub niestety gdy choroba jest już zaawansowana. Warzywa i owoce , a produkcja tego ty-.
Najpowszechniejszym procesem suszenia w niskiej temperaturze jest suszenie sublirnacyjne.
Praz pierwszy liofilizację do produkcji żywności. Słowa kluczowe: liofilizacja, suszenie próżniowe , suszenie sublirna-. W pracy przedstawiono przebieg krzywych suszenia owoców dzikiej róży. Su- szenie prowadzono w warunkach mikrofalowo- próżniowych.
W przebiegu suszenia wyróż- niono dwa okresy, które opisano równaniami . Analiza wpływu odmiany truskawek na rehydrację wykazała, . Wykazano, że wraz ze wzrostem temperatury lub ciśnienia suszenia następuje pogorszenie zdolności adsorpcji pary wodnej przez suszone próżniowo truskawki. Technologia puffingu zastosowana do suszenia materiałów biologicznych (np. owoców i warzyw) wymaga nowatorskich rozwiązań.
Taką unikalną instalacją technologiczną jest wielobębnowa suszarka próżniowa MIVAC-3. W suszarkach konwencjonalnych (taśmowych, bębnowych lub komorowych) . Czy to w ogóle ma uzasadnienie ekonomiczne, przy obecnych wydatkach na transport ok. Pomijamy koszt inwestycji. Celem pracy było wyznaczenie i wyjaśnienie wpływu zastosowania różnych metod i parametrów suszenia na wybrane cechy jakościowe suszu z soku, wytłoków i skór owoców granatowca właściwego oraz wyznaczenie kinetyki suszenia wytłoków i skór przy użyciu metody konwekcyjnej i mikrofalowo- próżniowej.
Podobnie jak liofilizacja, zapewnia zachowanie enzymów, aminokwasów, schelatowanych minerałów, witamin, czyli najwartościowszych form . Komora próżniowa BINDER umożliwia efektywne i delikatne suszenie bez narażania suszonych materiałów. Metoda suszenia próżniowego jest przeznaczona do materiałów, które ulegają uszkodzeniu lub mogą ulec zmianie z chwilą ich wystawienia na wysokie temperatury. Zastosowanie suszarni próżniowych pozwala na znaczne przyspieszenie procesu suszenia w stosunku do metod tradycyjnych oraz oszczędności energii dochodzące do.
Suszenie próżniowe minimalizuje również . Dzięki niej owoce traca wodę i stają się przyjemnie chrupiące. W przeciwieństwie do innych metod suszenia puffing sprawia, że owoce zachowują swoje wartości odżywcze, kształt, zapach i wielkość. Streszczenie: Procesowi suszenia mikrofalowo- próżniowego poddano owoce pigwowca japońskiego.
Celem pracy było wyznaczenie kinetyki suszenia owoców pigwowca, określenie skurczu suszarniczego, ocena aktywności przeciwutleniającej i zawartości polifenoli w suszu jak również określenie maksymalnej . Partnerzy projektu zaczęli od zdefiniowania wymagań przetwórców suszonej żywności. Kolejne prace obejmowały testy laboratoryjne, podczas których pomyślnie suszono różnego rodzaju owoce i warzywa metodą mikrofalowego suszenia próżniowego. Stworzono pełnowymiarowy prototyp do testów w przemysłowych w .
Naturalne lub półnaturalne suszenie grzybów, owoców i warzyw czy ziół gwarantuje utrwaleniepierwotnych walorów smakowych i odżywczych pozbawionych wody. Państwa kolektorów próżniowych. W takich warunkach temperatura wrzenia wody znacznie spada, nawet do stopni Celsjusza. Puffing to suszenie metodą próżniową , czyli w podciśnieniu.
Intensywne parowanie wody w tak niskich temperaturach pozwala wysuszyć owoce pozostawiając w nich niemalże wszystkie wartości i witaminy, które znajdują się w . Produkcja Ŝywności jest procesem złoŜonym i rola suszenia jest w nim róŜnorodna. MoŜe równieŜ być wykorzystywane w produkcji gotowych suszonych . Jak wybierać, przechowywać i przygotowywać warzywa i owoce , aby odzyskać ich dawno utracony smak oraz wydobywać wszystkie kryjące się w nich wartości. Zniowe energią promieniowania, owoce suszone są w kuchence mikrofalowej, podczas gdy pompa próZniowa dodatkowo usuwa wilgoć.
Jest ono szczególnie przydatne w przetwarzaniu produktów chemicznych, farmaceutycznych i spożywczych oraz w innych zastosowaniach, w których nadmierne ciepło spowodowałoby zniszczenie lub degradację produktu. Na przykład w produkcji koncentratów owocowych albo liofilizacji kawy lub owoców suszenie przy .
Komentarze
Prześlij komentarz