Nadmiar boru w roślinie

Producenci owoców (czy też zbóż) w większości nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo dużą rolę w roślinie spełnia bor. Nie tylko wpływa na zwiększenie plonu owoców, ale bardzo korzystnie wpływa na polepszenie jego jakości. Zapotrzebowanie boru np.


Wpływ boru na wzrost i rozwój roślin stanowi od wielu lat niezmier nie interesujący przedmiot badań. Zwiększa efektywność nawożenia azotem, fosforem, potasem i magnezem oraz reguluje gospodarkę wapniem. Negatywnie na ilość i jakość plonów wpływa również nadmiar boru.

Przy nadmiarze boru w roślinach dochodzi do ograniczonego zawiązywania owoców, które mogą być zniekształcone i mieć tendencję do przedwczesnego dojrzewania. Objawy nadmiaru boru możemy także zaobserwować na liściach – głównie jabłoni. Są one zdeformowane, mają nekrozę brzeżną, . W późniejszym stadium plamki martwicze i opadanie liści.


Może powodować niedobór żelaza. Niedobór: Symptomy zależą od gatunku rośliny , często są to łamliwe pędy, pożółkłe końcówki młodych liści, . Bor (B) Objawy niedoborów: - spowolnienie wzrostu - zamieranie pędów i stożków wzrostu - możliwe gnicie korzeni - skrócenie międzywęźli - biało-żółte plamy na liściach. Zbyt wysoka zawartość boru powoduje u jabłoni zasychanie liści — fot.

Fitotoksyczność wywołana nadmiarem boru w glebie lub w roślinie w warunkach klimatu umiarkowanego występuje jedynie przy zbyt wysokich . Warto dodać, że wapń i bor częściowo wpływają również na przyswajanie i ilość innych pierwiastków w roślinie , np. Związki boru łatwo rozpuszczalne w wodzie ulegają na ogół wyługowaniu z powierzchniowych poziomów, zwłaszcza gleb kwaśnych, co powoduje niedobór tego anionu dla roślin. Fizjologiczna rola boru w organizmie roślinnym została stosunkowo dobrze poznana. Wiąże się ona z wpływem na przemiany węglowodanów . Niebezpieczny dla roślin może być również nadmiar azotu, szczególnie w połączeniu z niedoborem fosforu, potasu lub wody.


Jednak równie widoczne objawy niedomagania roślin mogą występować również przy braku mikroelementów, takich jak żelazo, bor , molibden, mangan czy miedź. Nawet na glebach o średniej zasobności w bor , rośliny mogą odczuwać jego brak w okresach niedoboru wody (suszy), albo gdy gleba jest zbyt kwaśna lub świeżo. W polskich glebach bor jest tym najbardziej deficytowym mikroelementem. Większość gleb, na których uprawiane są rośliny sadownicze również charakteryzuje się niską zawartości tego składnika.


Z reguły gleby lekkie zawierają mniej boru niż gleby ciężkie, co jest związane z tym, że są naturalnie bardziej . Gleby kwaśne są ubogie w dostępny dla roślin bor , co w przypadku wielu roślin sadowniczych ma negatywny wpływ na tworzenie się zawiązków owocowych. Objawia się zahamowaniem wzrostu pędów oraz zasychaniem wierzchołków. Bor (B) Zawartość ogółem tego pierwiastka w . Nadmiar cynku – występuje rzadko. Stany odżywienia roślin w składniki pokarmowe. Względne zmiany zawartości składników mineralnych w roślinie.


Ich nadmiar albo niedobór jest niekorzystny dla roślin , a zależy od skały, z jakiej powstała dana gleba, ilości pobrania przez rośliny lub wymycia w dół profilu glebowego.

Rośliny wymagają wielu składników mineralnych dla normalnego wzrostu. Stąd w bardzo twardej wodzie może zajść konieczność zwiększenia nawożenia, szczególnie . Większość sadowników nie zdaje sobie sprawy z dużego znaczenia boru dla rozwoju roślin. Pierwiastek ten nie tylko wpływa na zwiększenie plonów owoców,. Największych ilości boru wymagają rośliny motylkowe, seler , .

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić brykiet z trocin

Furadan cena

Forum miceforce