Śruta słonecznikowa w żywieniu trzody chlewnej

Białko pochodzące z poekstrakcyjnej śruty słonecznikowej jest znacznie tańsze niż sojowe. Czy jednak paszę tą można wykorzystać w żywieniu trzody chlewnej ? Koncentracja włókna na wspomnianym poziomie, sprawia że większe dawki takiego surowca nie nadają się do stosowania w żywieniu zwierząt młodych. Z powodzeniem można natomiast stosować poekstrakcyjną śrutę słonecznikową w paszach dla loch. Na każdym etapie cyklu produkcyjnego, lochy .

Ciekawi mnie jak to wygląda, bo ogólnie jest to tańsze białko w porównaniu do soji. Podraznia układ pokarmowy,takze całkowicie soji raczej nie zastąpi. Jej wykorzystanie w żywieniu świń ogranicza jednak wysoka zawartość włókna. Może ona mimo wszystko być częściowym zamiennikiem śruty sojowej. Produkty rzepakowe mogą być stosowane w żywieniu trzody chlewnej , jednak nie jako jedyny komponent wnoszący białko do dawki.


Najlepiej, gdy łączone są wraz ze śrutą sojową w paszy, szczególnie dla prosiąt i warchlaków, które wymagają surowców o wysokim współczynniku strawności. Od pewnego czasu głośno mówi się o powrocie używania tych surowców w produkcji trzody chlewnej. Jak wynika z danych zawartych w tabeli poziom inhibitora trypsyny w HP 3jest 2-krotnie niższy w porównaniu z poekstrakcyjną śrutą sojową, a zawartość białka .

Hodowcy muszą jednak pamiętać, że nie może stanowić całościowego zamiennika ze względu na większą zawartość włókna. Witam wszystkich chciałbym sie dowiedzieć jak stosować srute sojową w paszy dla świn dla róznych grup wiekowych bo na worku tak pisze ze juz sam nie wiem jak stosować mianowicie zboza w gospodarstwie Jeczmień pszenzyto zyto owies i zaczynamy z premiksem i srutą sojową oraz zakwaszacz na . W żywieniu trzody chlewnej pierwszym aminokwasem ograniczającym wartość odżywczą białka jest lizyna, na podstawie której bilansuje się pozo- stałe aminokwasy. Poekstrakcyjna śruta słonecznikowa , ze względu na wysoką zawar-. Importowana śruta sojowa jest podstawowym źródłem białka w żywieniu zwierząt hodowlanych.


Mogą być nimi śruta rzepakowa, śruta słonecznikowa oraz białka roślin strączkowych. Katedra Hodowli Trzody Chlewnej , Wydział Bioinżynierii Zwierząt, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Olsztyn. Nasiona roślin strączkowych (groch, peluszka, bobik, łubiny) mogą być stosowane w żywieniu drobiu i trzody chlewnej maksymalnie w udziale do ok.


Dominującym surowcem białkowym w żywieniu trzody jest poekstrakcyjna śruta sojowa, pozostająca po procesie chemicznego pozyskiwania oleju z ziaren soi. Ciekawym dodatkiem, wnoszącym do dawki białko, niestety stosunkowo ubogie w lizynę, jest śruta słonecznikowa. Czy łubin w żywieniu trzody chlewnej jest ważnym składnikiem pokarmowym? Jak powinno się go stosować i. Wysoka zawartość białka oraz korzystny skład aminokwasowy sprawia, że nasiona łubinu mogą częściowo zastąpić importowaną śrutę sojową w mieszankach.


Ponadto, nasiona rodzimych . Polsce zakazu stosowania w żywieniu zwierząt pasz z ro- ślin genetycznie. Program żywienia trzody chlewnej dla pięknych prosiąt i dużej mięsności!

Takie komponenty białkowe jak śruta rzepakowa, bobik, groch lub śruta słonecznikowa mają zdecydowanie niższą strawność. Parametry łubinu wąskolistnego i żółtego w porównaniu ze śrutą sojową. Tagi:białkołubinpaszasubstancje odżywczetrzodawłókno żywienie. Interesujące informacje dla hodowców bydła, trzody , drobiu (w tym indyków). Gospodarka paszowa, dobrostan.


Notowania cen skupu żywca, mleka, jaj i mięsa. Streszczenie: Celem pracy była ocena możliwości stosowania makuchu słonecznikowego do syntezy kwasu. Słowa kluczowe: makuch słonecznikowy, hodowla w podłożu stałym, kwas szczawiowy, celulazy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić brykiet z trocin

Forum miceforce

Rośliny oleiste i włókniste