System irygacyjny starożytnego egiptu
Dzięki zastosowaniu systemów irygacyjnych uprawia się na wielką skalę zboża, głównie ryż i pszenicę, kukurydzę, a także rośliny oleiste (soja, arachidy, rzepak, sezam), strączkowe, bataty i ziemniaki. Górnego Egiptu Menes podbił Dolny Egipt (delta). Swoją pracę chciałabym rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia cywilizacja Otóż cywilizacja jest to rozwój społeczny i kulturalny jaki i materialny osiągnięty w. Dzięki urodzajnej glebie i ujarzmieniu wód Nilu Egipcjanie uzyskiwali ponad 20-krotnie większe plony zbóż - głównie pszenicy i jęczmienia. Dobrze funkcjonujący system irygacyjny zapewniał wyżywienie całej ludności Egiptu , a także .
Kopia Ocena: 1 - głosów W celu zatrzymania niejako wody przez dłuższy czas, mieszkańcy Egiptu budowali kanały nawadniające znane jako system irygacyjny. Wśród uprawianych roślin wymienia się: różnego rodzaju zboża (takie jak jęczmień czy pszenica), rośliny oleiste, drzewa owocowe, ogórki, bób, cebulę, groch i inne. Irygacja (nawadnianie, system irygacyjny ) – jeden z systemów melioracji polegający na dostarczaniu wody do gleby w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji roślin uprawnych. Utrzymanie skomplikowanego systemu irygacyjnego rodziło potrzebę nadzoru administracyjnego, co z kolei prowadziło do powstania silnej władzy centralnej, z czasem zideologizowanej religijnie, oraz powstania pisma (hieroglify). Bliskość kopalń miedzi, złota i kamieni szlachetnych (Synaj, Nubia) przyczyniła się do . Zwany też nawadnianiem, wyróżniamy m. Irygacja jako zabieg melioracyjny polegała na uzupełnieniu wody w glebie w celu zapewnienia odpowiednich warunków dla wegetacji roślin.
System irygacyjny to sieć kanałów nawadniających tereny bardzo słabo zaopatrzone.
W starożytnym Egipcie , Mezopotamii, Persji i Chinach systemy irygacyjne były bardzo . W odróżnieniu od rzek Mezopotamii, w Nilu woda przybierała i opadała zgodnie z rocznym cyklem, . Brakujące: starożytnego. Byli oni odpowiedzialni za sieć kanałów nawadniających (sieć irygacyjną ), dzięki której możliwa była uprawa ziemi. Rozbudowany był system sztucznego nawadniania pól (kanały, tamy, groble), dzięki czemu mogło się rozwijać rolnictwo.
Afryki, ludność osiedla się w dolinie Nilu. Budowano tam skomplikowany system kanałów irygacyjnych , które zatrzymywały i rozprowadzły wodę oraz wymagały dokładnego obliczania wylewów Nilu. Powstanie dwóch państw: Egiptu Dolnego znajdującego się na . Jej wierzenia stały się zaczątkiem systemu religijnego starożytnego Egiptu. To właśnie rozwój rolnictwa irygacyjnego wpłynął na powstanie cywilizacji egipskiej i przyczynił się do ukształtowania politycznego obrazu tej cywilizacji. Starożytny Egipt fasynował, fascynuje i nadal będzie fascynował.
Takie systemy były znane już w czasach Sumerów i Starożytnego Egiptu , gdy budowano takie kanały i napełniano je wodą z Nilu . Sumerowie wykopali w Mezopotamii sieć kanałów irygacyjnych. Młócenie zboża w starożytnym Egipcie ,. Szczególną rolę odgrywał w Egipcie system irygacyjny – rozbudowana sieć basenów, grobli i kanałów. Od sprawnego funkcjonowania tego systemu zależał byt ludności, opady bowiem deszczu były niezwykle rzadkie.
Według tradycji egipskiej zjednoczenie Egiptu było dziełem Menesa, założyciela pierwszej dynastii, . Zespól-Szkolno Gimnazjalny im. Konopnickiej w Niechcicach ul. Scharakteryzuj położenie geograficzne i warunki naturalne starożytnego Egiptu.
Komentarze
Prześlij komentarz