Krwawnik działanie

Powszechnie występująca roślina, pozornie określana jako chwast. Bardzo ceniona przez Greków, Rzymian. Uprawiana przez benedyktynów i dominikanów. Nazywana „lekiem na wszystkie choroby”. Achillesa który to podobno używał ziela do gojenia się ran.


W lecznictwie stosuje się zarówno ziele jak i kwiaty.

Wywary na bazie krwawnika na stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Swoje działanie lecznicze zawdzięcza głównie olejkowi lotnemu i zawartym w nim substancjom aktywnyazulenowi, . Krwawnik wystepuje na polach i łąkach w całym kraju. Surowcem zielarskim są wysuszone kwiatostany krwawnika oraz ziele krwawnika zebrane w okresie kwitnienia. Posiada olejki eteryczne (cyneol, azulen), garbniki i flawonoidy.


Wszystkie te substancje wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Zawarte w krwawniku pospolitym seskwiterpeny mają działanie przeciwzapalne, podobnie jak flawonoidy. Te drugie to istotny antyoksydant, czyli przeciwutleniacz, zwalczający groźne dla zdrowia wolne rodniki.

Z tego powodu flawonoidy są składnikiem wielu kosmetyków, gdyż . Stosowany jest przy wrzodach żołądka jak również przy zatruciach. Interesujące jest to, że jego składniki, zwłaszcza goryczowe i olejkowe współdziałają ze sobą. Olejek krwawnikowy ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i bakteriostatyczne, właściwości ściągające . Przyspiesza też gojenie się podrażnień, otarć, a także chroni przed infekcjami układu moczowopłciowego. Może też łagodzić obfite krwawienia miesiączkowe. Z uwagi na zawartość fitoestrogenów, wyciągi z krwawnika znajdują zastosowanie w leczeniu . A ziele krwawnika jest naprawdę drogocenne, do tego stopnia, że od jakiegoś czasu jest to roślina uprawiana w ogrodzie.


Dowiedz się, jakie jest działanie krwawnika , co można z niego zrobić i czy nadaje się do uprawy w ogrodzie. Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi . Sprawdź opis ziół, ich działanie i zastosowanie w ziołolecznictwie. Dziś ziele krwawnika stosuje się wewnętrznie głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych objawiających się brakiem apetytu, wzdęciami, kurczami jelit, niestrawnością oraz, ze względu na działanie przeciwzapalne, w chorobie wrzodowej.


Medycyna naturalna od setek latach wykorzystuje antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne działanie ziela krwawnika. Według greckich legend Achilles używał go do leczenia ran poniesionych w bitwach . Ma właściwości dezynfekujące i łagodzi bóle . Działanie : Kwiaty – przeciwzapalne, przeciwskurczowe, bakteriobójcze. Ziele – przeciwkrwotoczne, żołądkowe, rozkurczowe, przeciwzapalne.

Zatrzymuje niewielkie krwawienia w przewodzie pokarmowym czy to w przebiegu . Zarówno ziele, jak i kwiat krwawnika , wykazują właściwości przeciwzapalne. Można używać ich zewnętrznie w postaci okładów, do przemywania lub płukania. Sprawdzą się w takich dolegliwościach: rany, oparzenia, stany zapalne skóry, jamy ustnej, gardła i dziąseł.


Wypijanie od czasu do czasu szklanki herbatki z krwawnika pospolitego pomoże na pewno każdej kobiecie. Płukanie ust naparem z krwawnika działa skuteczne na zapalenia jamy ustnej spowodowanych chorobami dziąseł, a nalewka z krwawnika zwiotcza mięśnie i wykazuje działanie przeciwbólowe. Ponadto, krwawnik ma działanie. Zastosowanie krwawnika może wywoływać podrażnienia u osób o wrażliwej skórze, a spożywanie dużych . Poznaj uzdrawiającą moc ziół!


Pamiętam z dzieciństwa, jak moja babcia kroiła młode listki krwawnika i dodawała do karmy młodym indyczkom. Napar z krwawnika podaje się w stanach gorączkowych (przeziębienie, kaszel, katar) – zioło ma działanie wykrztuśnie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić brykiet z trocin

Furadan cena

Rośliny balkonowe zwisające zielone