Złocień właściwy właściwości lecznicze
W Polsce obok maruny występuje kilka gatunków złocieni, a najpospolitszym jest złocień właściwy tzw. Chrysanthemum leucanthemum L. Występowanie i środowisko. Jastrun zaliczany był do roślin leczniczych , ale nieodpowiednio używany może być trujący. Złocień właściwy to gatunek rośliny popularnie nazywanej margerytką lub margarytką.
Delikatne białe kwiaty ze słonecznym środkiem zachwycają urodą.
Chociaż należą do roślin pospolitych, margaretki chętnie uprawiane są w ogrodzie, dekorując rabatki i trawniki. Margerytka to bardzo pospolita roślina, która występuje również pod nazwami margaretka, jastrun właściwy , jastrun wczesny oraz złocień właściwy. Kwiaty tej rośliny wydzielają silny zapach, który odstrasza owady, ale nie mają one właściwości leczniczych. Tę właściwość złocienia wykorzystuje się do zwalczania migren, ponieważ jak przypuszczają lekarze - jej powodem jest zwężenie i gwałtowne rozkurczenie się naczyń krwionośnych w głowie. Roślina światłolubna, chociaż źle reaguje na bezpośrednie nasłonecznienie.
Ostatnimi czasy daje się także odnotować wzrost zainteresowania naukowców i badaczy właściwościami złocienia. Jastrun właściwy , złocień właściwy , jastrun wczesny (Leucanthemum vulgare Lam.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Rodzimy obszar jego występowania obejmuje dużą część Europy oraz Turcję i część Kaukazu. Rozprzestrzenił się też na niektórych rejonach poza obszarem swojego rodzimego .
W Polsce najbardziej popularnym gatunkiem złocieni jest złocień właściwy inaczej nazywany margerytką. Dowiedz się wszystkiego o roślinach ogrodowych i domowych. W Polsce występuje kilka gatunków złocienia, z których najpospolitszym jest złocień właściwy , czyli tzw. Kłącze działa słabo moczopędnie oraz oczyszczająco.
Wykorzystuje się je do leczenia schorzeń nerek oraz kamicy moczowej. Sprawdza się także w leczeniu zapalenia pęcherza. Perz wykorzystywany jest również do . Właściwości oczyszczające pomagają likwidować obrzęki oraz czyścić krew. Rośnie w południowej Europie, Ameryce Północnej, Azji Mniejszej oraz Chile.
Złocień maruna to kwiat o białych płatkach i żółtych środkach, roztaczająca niezwykle silny aromat. W Polsce można go spotkać w ogródkach – porasta też dziko pola i łąki. Jego lecznicze właściwości znali już starożytni Grecy, . Gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Roślina o trwałym, krótkim kłączu, z którego wyrasta różyczka zimujących liści. Jest ulistniona przynajmniej do ¾ swojej wysokości.
Liście odziomkowe o łopatkowatym lub . Ze względu na żółto – białe, postrzępione kwiaty złocień maruna swoim wyglądem przypomina rumianek, z którym zresztą często jest mylony. Kwiaty nie posiadają większych właściwości leczniczych , .
Brakujące: właściwy Zioła ich właściwości i zastosowanie. Oprócz tego winorośl właściwa posiada zastosowanie lecznicze , głównie jej jagody i świeży sok stosuje się do leczenia nieżytów przewodu . Przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. W badaniach stwierdzono podobieństwo efektów leczniczych niesteroidowych środków przeciwzapalnych, szczególnie kwasu acetylosalicylowego i ziela maruny.
Cofając się w głąb historii dowiadujemy się, iż lecznicze właściwości tej popularnej rośliny rosnącej przy drogach i obejściach na całym świecie znane były od średniowiecza. Co ciekawsze najprawdopodobniej też już wtedy zaczęła być uprawiana w przydomowych ogródkach. Potwierdza to w swoim zielniku żyjący nieco . Dawniej oficjalnie nazywała się złocieniem zwyczajnym. Potem przechrzczono ją na jastrun zwyczajny.
Jednak nie ma u nas jednej ustalonej nazwy. Często też po prostu mówi się na nią margerytka.
Komentarze
Prześlij komentarz