Ślinik luzytanski
Przez wielu taksonomów uznawany jest za A. ARVC obejmującego trudne w . Coś małego, oślinionego, powolnego i wyjada z ogrodowej miski karmę dla kotów? To najpewniej ślinik luzytański. Pomarańczowe ślimaki sieją spustoszenie w ogródkach i panikę wśród działkowców.
W tym roku pojawiły się i . Ten wszystkożerny szkodnik występuje powszechnie na centralnych i południowo-wschodnich obszarach Polski. Małe, oślinione, powolne i wyjada z ogrodowej miski karmę dla kotów? Zgadliście, to ślinik luzytański.
Slimaki to zagrożenie dla roślin. Szczególną zmorą naszych ogrodów jest od jakiegoś czasu ślinik luzytański. Podpowiadamy, jak zwalczać tego.
Typ: Mięczaki – Molusca. Arion lusitanicus Mabille. Gromada: Ślimaki (Brzuchonogi) – Gastropoda. Rząd: Trzonkooczne – Stylomatophora.
Co roku obserwuję jak granica zasięgu ślinika luzytańskiego powoli przesuwa się w kierunku mojego domu. Maszerują wzdłuż drogi przydrożnymi rowami zasiedlając systematycznie przyległe tereny. Zmienny w ubarwieniu, od czarnego do rudego. Dawniej formy barwne uważane były za osobne gatunki.
Niezwykle podobny do niego jest slinik luzytański - inny. Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się ślinika luzytańskiego w Polsce i ogromne szkody, jakie wyrządza w uprawach roślin, konieczne było podjęcie działań w celu ograniczenia skutków jego występowania i szkodliwości. Jest wszystkożerny i żywi się różnymi rodzajami roślin, ale także rozkładającą się materią organiczną i padliną.
Gatunek hermafrodytyczny, może złożyć do 4jaj w jednym sezonie . Wyjadają nawet z miski karmę dla kotów. Wyglądają na ślinika luzytańskiego ale może to być także ślinik wielki. Oba gatunki są do siebie .
Z opisu faktycznie można przypuszczać, że jest to ślinik luzytański , który jest obcym gatunkiem inwazyjnym. W Polsce pojawił się po raz pierwszy . Puck jest kolejną ofiarą iberyjskiej plagi. Bez działań kompleksowych . Gastropoda: Pulmonata) są poważnymi szkodnikami roślin i stwarzają problemy związane z ich zwalczaniem.
Jeszcze groźniejsze od pomrowika plamistego są śliniki. Należy tu wymienić przede wszystkim dwa gatunki: ślinika wielkiego o brązowym, brązowo czarnym lub czerwonym zabarwieniu ciała oraz łudząco do niego podobnego ślinika luzytańskiego o zabarwieniu czerwonawym. Obydwa gatunki osiągają wielkość około 15 . Polsce gatunku ślinik luzytański , mogą być drapieżnikami piskląt ptaków należących do gatunków, które nisko budują gniazda.
Zjawisko to analizowały badaczki z Uniwersytetu Wrocławskiego i Zielonogórskiego. Co do tego, że zagrożenie ze strony ślimaków .
Komentarze
Prześlij komentarz