Kobylak
Wzniesiona, górą rozgałęziona. Nasada liści wydłużona, klinowata. Kwiaty: Niepozorne, zebrane w duże wiechowate kwiatostany. Uklejnej i Chełmu, na osiedlu Talagówka, należącym do miasta Myślenice.
Spływa w północno-zachodnim kierunku głęboką doliną między tymi wzniesieniami, krótko przed ujściem do Raby zmienia kierunek na północny. W stanach zapalnych przewodu pokarmowego, biegunkach i wymiotach możemy stosować napar z wysuszonego korzenia tej rośliny.
Dzięki delikatnemu działaniu ściągającemu, pomoże przy różnorakich dolegliwościach ze strony układu trawienia, wspomoże również wydzielanie żółci oraz kwasów. Kobylak to bliski krewny szczawiu zwyczajnego – składnika zup i chłodników. Nie ma jednak zastosowania kulinarnego, a lecznicze. Zawiera garbniki i żelazo, dzięki którym zapobiega biegunkom, stanom zapalnym oraz anemii. Bardzo dobrze działa też na skórę.
Korzeń kobylaka , znany jako szczaw . Kobylak korzeń (szczaw lancetowaty) wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Wykorzystywane są kwiaty, owoce i nasiona. Odwar z kobylaka stosuje się w leczeniu różnych problemów trawiennych.
Zioło to jest również składnikiem . Naszym surowcem jest korzeń szczawiu lancetowatego, ale kobylak to wspólne określenie dla wielu gatunków szczawiu. W medycynie ludowej odwary z korzenia kobylaka stosowano w biegunkach lub zaparciach, wymiotach i stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Kobylak jest dziko rosnącą rośliną rozpowszechnioną pod wieloma nazwami: szczaw koński, szczaw lancetowaty czy też szczaw kędzierzawy. Kobylak jest bliskim kuzynem naszego tradycyjnego szczawiu, z którego przygotowujemy wiele potraw.
Ten jednak nie nadaje się do kuchni, jednak jego korzenie oraz liście . Inne nazwy: kobylak , koński szczaw, kobyli szczaw. Bylina występująca na łąkach i podmokłych polach. W lecznictwie ludowym sałata z liści i wywar z korzenia stosowane były jako środek przeciwbiegunkowy.
Korzenie wykazują działanie ściągające, przeciwbakteryjne, żółciopędne, przeciwbiegunkowe, pobudzające . Owoc to trójgraniasty, zaostrzony, lekko połyskujący, czerwony lub szarobrunatny orzeszek. Nasiona są jasnokremowe i trójkątne w przekroju. Ich wspólna nazwa – kobylaki , dostarczają tej samej wartości surowca leczniczego co szczaw zwyczajny, hodowany w ogrodzie.
Naturalne sposoby na biegunkę i grypę jelitową. Na problemy z układem trawiennym, takie jak biegunka, warto zastosować sprawdzone sposoby naszych prababć i sięgnąć po korzeń kobylaka i suszone owoce czarnych jagód. Chodząc po łące pewnie nie raz się natknęliście na wysokie Coś zagradzające najkrótszą i najłatwiejsza drogę do waszego celu. Chropowate i sypiące się Coś, nieprzyjemnie atakujące nogi nieuważnego wędrowca.
Tym Cosiem jest Kobylak. W trakcie internetowej kwerendy okazało się, że Kobylak to .
Do leczenia, jak i zapobiegania, można z bardzo dobrym efektem stosować zioła, jak np. Leczniczo stosuje się do oprysku i podkarmienia chorych rodzin (wiosną) 50g na 10l rzadkiego . Będąc w Krośnie odwiedziłem sklep herbaciano-kawowy przy Placu Konstytucji Maja. Zaopatrzyłem się tam w rozmaite przyprawy i drożdże winiarskie, których wybór był spory. Kupiłem tam również Kobylak – korzeń Herbapol Kraków, zł za opak. Oczywiście producent nie może opisać na . does not have an article with this exact name.
Szczaw kobylak. Please search for Kobylak in to check for alternative titles or spellings. or create an account to start the Kobylak article, alternatively use the Article Wizar or add a request for it. Search for Kobylak in existing articles.
Look for pages within. Według literatury zielarskiej korzeń kobylaka może być stosowany przy problemach z przewodem pokarmowym - szczególnie przy biegunkach. Wynosiła ona wtedy w tym miejscu 2°C.
W moim miejscu zamieszkania (2m n.p.m.) temperatura wynosiła wtedy 07°C.
Komentarze
Prześlij komentarz