Technologia uprawy rzepaku ozimego
Pomimo to w Polsce większość plantacji lokalizuje się po wcześnie schodzących z pola zbożach. Ze względu na fakt, że rzepak jest żywicielem pośrednim mątwika burakowego zaleca się możliwie jak najrzadszą uprawę w płodozmianie z burakami cukrowymi. Nie wskazana jest uprawa rzepaku po sobie i siew materiałem . Siew rzepaku ozimego to jeden z najistotniejszych zabiegów agrotechnicznych w uprawie tej rośliny.
Sprawdź czy dobrze wykonujesz ten zabieg w Twoim gospodarstwie? Rzepak ozimy jest bez wątpienia jedną z najcenniejszych roślin w strukturze zasiewów w Polsce, ale też najtrudniejszą w uprawie.
Wymaga starannego przygotowania roli pod siew. Nie można zapominać, że posiada bardzo wysokie wymagania pokarmowe. Plon rzepaku tworzy się jesienią, a podczas . Powierzchnia uprawy rzepaku ozimego w Polsce oraz plony nasion na plantacjach produkcyjnych. Technologia uprawy rzepaku powiązana z czynnikami ekologicznymi opiera się na systemie rolnictwa.
W przypadkach, kiedy nie jest to możliwe, lepiej jest uprawiać rzepak wyłącznie na nawozach. Jednak na świecie uprawiana jest przede wszystkim forma jara. AGROTECHNICZNE UWARUNKOWANIA PRODUKCJI RZEPAKU OZIMEGO Wybór technologii.
Ponad masy nasion to olej.
Rzepak jest najważniejszą rośliną oleistą uprawianą w Polsce. Prawidłowy rozwój rośliny . Rzepak charakteryzuje się dużą zmiennością plonowania. W czasie mroźnych bezśnieżnych zim może wymarzać. Krótka charakterystyka rzepaku ozimego. Nasiona rzepaku potrzebują do . Dla większości producentów rzepaku pod- stawowym kryterium przy wyborze odmiany jest plenność.
Odmiany mieszańcowe rzepaku dużo lepiej plonują niż odmiany populacyjne. Wybierając odmianę do siewu należy uwzględnić także inne ważne cechy rolnicze tj. Samosiewy pszenicy ozimej w rzepaku uprawianym bezpłużnie. Autor zdjęcia: Marcin Jarocki.
Podziel się: W polskich warunkach agroklimatycznych uprawę rzepaku w technologii bezorkowej stosuje się dość rzadko. Nie zmienia to faktu, że w pewnych okolicznościach właśnie ten rodzaj technologii może . Czech University of Agriculture, Department of Plant Production, Praha, Czech Republic. Warianty technologii uprawy rzepaku ozimego.
Variants in winter rapeseed (Brassica napus L. var. napus) growing technology. Porównano systemów uprawy rzepaku ozimego w celu opracowania . Doświadczalno -Wdrożeniowym w Pożogu II.
Przebieg wegetacji rzepaku ozimego na polu doświadczalno-wdrożeniowym w Pożogu II. W racjonalnym nawożeniu rzepaku , rolnik musi przede wszystkim kontrolować plonotwórcze działanie azotu, gdyż jak powszechnie wiadomo jest to główny składnik plonotwórczy. Kontrola ta w pierwszej kolejności polega na eliminacji tzw. Ujemnym skutkiem uprawy rzepaku po zbożach jest występowanie samosiewów, których nie zdąży się zwalczyć w uprawie pożniwnej po późno. Film słaby bo był kręcony na szybko i można powiedzieć na spontana więc żadnym.
Rzepak ozimy – zalecenia dotyczące siewu: Staranny siew rzepaku jest pierwszym i do tego beznakładowym warunkiem udanej uprawy. Siew wykonany w terminie w dobrze przygotowaną glebę ma podstawowe znaczenie dla późniejszego prawidłowego przebiegu wzrostu roślin. Optymalne warunki wzrostu zapewnia . Maksymalne wykorzystanie potencjału plonotwórczego rzepaku ozimego zależy od odpowiedniego poziomu nakładów i kompleksowości technologii jego uprawy.
Należycie rozwinięte i zintegrowane systemy produkcji gwarantują dobrą wydajność, a tym samym opłacalność ekonomiczną uprawy.
Komentarze
Prześlij komentarz