Winobluszcz trójklapowy zimą

Nie mniej jednak, winobluszcz trójklapowy na ścianie budynku spełnia dość ważna rolę i to nie tylko dekoracyjną. Kolorowe liście utrzymują się na pędach nieco dłużej, niż u innych gatunków winobluszczy, ale jednak przed zimą w końcu i one stopniowo opadają i to w dość interesujący sposób. Winobluszcz trójklapowy najlepiej sadzić w miejscach nasłonecznionych. Ma małe wymagania co do podłoża i jego wilgotności.


Dobrze czuje się w dość żyznych i umiarkowanie wilgotnych glebach ogrodowych.

Toleruje wapń, więc rośnie nawet w sąsiedztwie nowych elewacji. W surowe zimy młode pędy mogą . Gatunki i odmiany - winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy , winobluszcz zaroślowy. Przed nadejściem zimy nasady pędów młodych roślin warto dodatkowo okryć kopczykiem usypanym z ziemi. Niskie temperatury znacznie lepiej znosi winobluszcz pięciolistkowy, który może być uprawiany na terenie całego kraju.


Jest jednak bardziej wrażliwy na mróz, niż winobluszcz pięciolistkowy, z tego też powodu należy go sadzić w miejscach osłoniętych, a na zimę okrywać korzenie. Odmiana dosyć mrozoodporna (strefa 6A˗8), ale w ostrzejsze zimy może przemarzać.

JAK SADZIĆ I PIELĘGNOWAĆ: Przed posadzeniem pojemnik z rośliną zanurzyć w naczyniu z. Rozmnażanie nie jest skomplikowane - młode rośliny można uzyskać poprzez sadzonki lub odkłady. Tyle, jeśli chodzi o podobieństwo, a teraz pora na różnice. Zarówno winobluszcz trójklapowy jak i pięcioklapowy gubi liście na zimę. Liście zielone, trójklapowe, lśniące i gładkie.


Jesienią pięknie się przebarwiają - stają się żółte, pomarańczowe i czerwone, spadają na zimę. Kwiaty drobne, żółto -zielonkawe. Owoce to prawie czarne, niejadalne jagody.


I nie wiem, czy wybrać pięcio-, czy trójklapowy ? Na zimę polecam zabezpieczyć donicę przed mrozem. Ewentualnie przesadzić do większej donicy. Niewątpliwie zielona ściana liści, która chroni latem budynek przed nagrzaniem się, jest przyjemna dla oka, jednak prawdziwe swoje walory winobluszcz ujawnia jesienią. Jest to jedna najpiękniej przebarwiających się roślin. Wywodzi się z Azji Wschodniej.


Chętnie są zjadane zimą przez ptaki.

WYMAGANIA GLEBA - roślina tolerancyjna co do gleby, chociaż nie lubi nadmiernie kwaśnej . Większość z nich doskonale zimuje w pojemnikach. Czytałam w sieci, że winobluszcz zaroślowy jest mniejszy niż pięciolistkowy czy trójklapowy. Miałam winobluszcz pięciolistkowy na balkonie w skrzynce, bardzo dobrze sobie radził, nigdy nie przemarzł, choć nie był okrywany.


Mój winobluszcz poradził sobie zimą w doniczkach na balkonie. Czerwone są również młode pędy tej rośliny. Z czasem stają się zielone, a po kilku latach ich kora szarzeje. Z pędów wyrastają wąsy z licznymi rozgałęzieniami, zakończonymi tarczkami czepnymi.


Dzięki nim winobluszcz pięciolistkowy jest w stanie piąć się po korze drzewa i po murze bez podpórek. Dlatego rośliny należy sadzić w miejscach osłoniętych, zacisznych, słonecznych lub w półcieniu. Zimą dzikie wino traci . Wystawa południowa sprzyja intensywnemu wybarwieniu liści .

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić brykiet z trocin

Furadan cena

Rośliny balkonowe zwisające zielone