Śruta słonecznikowa w żywieniu drobiu
Pochodzące ze słonecznika zwyczajnego- Helianthus annuus L, jednej z ważniejszych roślin oleistych na świecie znalazły uznanie wśród polskich producentów. Drób ma duże wymagania odnośnie jakości paszy. Aby racjonalnie wykorzystać składniki paszowe trzeba spełnić najważniejszy warunek, jakim jest odpowiednie zbilansowanie . Agsolu to doskonałe rozwiązanie dla hodowców szukających taniego żródła białka.
Pasza z naszą śrutą to czysta oszczędność.
Soja to obecnie podstawowy surowiec do produkcji pasz zwierzęcych. Dostępny prawie wyłącznie w wersji genetycznie zmodyfikowanej. Polska co roku sprowadza ponad miliony ton tego surowca. Na świecie śruta sojowa od lat dominuje w żywieniu.
Pszenica jest głównym zbożem wykorzystywanym w żywieniu drobiu. Produktami ubocznymi przemysłu tłuszczowego wykorzystywanymi w żywieniu drobiu są makuchy, ekspelery i śruty poekstrakcyjne. Dobrym źródłem białka i aminokwasów siarkowych jest śruta słonecznikowa.
Czy możliwe jest zastąpienie poekstrakcyjnej śruty sojowej (jako komponent białkowy) w mieszankach stosowanych w żywieniu drobiu i trzody chlewnej? Produkty uboczne przerobu rzepaku ( śruta poekstrakcyjna, maku- chy i ekspelery ) nie są zbyt. Powinno się więc w żywieniu drobiu uwzględniać dodatki mineralne, np. W żywieniu drobiu istotna jest nie tylko zawartość białka ogólne- go, ale i aminokwasów egzogennych oraz ich dostępność. Największe znaczenie w żywieniu niosek ma śruta kukurydziana, pszenna oraz poekstrakcyjna śruta sojowa.
Pozostałe zaś, czyli śruta. SPecjalista do żywienia mówi że zamiast tego lepiej po prostu dac śrutę sojową bo jest tańsza i kury nie tolerują laktozy zawartej w mlekopanie. Importowana śruta sojowa jest podstawowym źródłem białka w żywieniu zwierząt hodowlanych.
Jej wysoka cena powoduje poszukiwania przez hodowców alternatywnych źródeł białka. Mogą być nimi śruta rzepakowa, śruta słonecznikowa oraz białka roślin strączkowych. Pełnotłuste nasiona soi w żywieniu zwierząt. W niniejszym artykule spróbujemy Państwu przybliżyć charakterystykę innego produktu sojowego, wykorzystywanego jako komponent . Joanna, Masz świętą rację z mediami - wszędzie szukają sensacji i nie ważne jest to kto na tym ucierpi.
Masz rację co do składu aminokwasowego poekstrakcyjnej śruty sojowej i łubinów dlatego zastępując białko sojowe nie należy opierać się na jednym komponencie. Chyba tylko białko z mączek przewyższa wartością białko sojowe. A jak wychodzi śruta słonecznikowa w żywieniu drobiu ?
Dopuszczalne zawartości śruty poekstrakcyjnej rzepakowej w mieszankach paszowych dla drobiu. Zdarza się, że sądy opiera- jąc się o zasady kwalifikacji gospodarczej mają trudności z uznaniem oleju rzepakowego za pa- szę, co może. Argentynie, jest genetycznie modyfikowana. Mniejsze znaczenie mają śruty słonecznikowa i arachidowa, gdyż zawierają więcej włókna. Obecnie soja non GMO jest o około.
Ponadto śruta arachidowa niewłaściwie przechowywana może być skażona pleśniami i wywoływać zatrucia. Natomiast śrutę rzepakową można stosować w żywieniu kur po uprzednim jej odgoryczeniu. W dużej mierze jest ono dostarczane z paszami treściwymi, a zwłaszcza z najzasobniejszą w ten składnik poekstrakcyjną śrutą sojową (PŚS). Niestety jej ceny są wysokie,.
Komponentem, który może nam pomóc obniżyć koszty żywienia białkowego, jest poekstrakcyjna śruta rzepakowa (PŚR). Za równowartość ceny kg .
Komentarze
Prześlij komentarz