Kara za wycinkę drzew w okresie lęgowym

Za wycinkę drzew bez zezwolenia można słono zapłacić. Właśnie ruszył okres lęgowy ptaków, a to oznacza, że każdy, kto chce wyciąć drzewo, które może być si. Wszystko przez okres lęgowy ptaków, który nie pozwala, bez odpowiedniego zezwolenia, ciąć drzew , na których gniazdują ptaki. Agata Antonowicz, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.


W związku z tym wycięcie drzew może być teraz niemal niemożliwe. Oczywiście są wyjątki - ścięte mogą zostać drzewa chore, martwe i takie, które stwarzają zagrożenie.

Pamiętać należy, że wycinka bez zgody w okresie lęgowym jest traktowana jako wykroczenie i grozi nam za nie kara. Z dniem marca zaczął się okres lęgowy ptaków i wycinanie drzew w większości przypadków jest niezgodne z prawem. Zakazane jest także „niszczenie siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania”.


Nawet na własnej posesji! Od marca teoretycznie obowiązuje okres ochronny ptaków. Próbuję więc ustalić, czy w praktyce może to uratować drzewa przed wycinką.


I - jak to często w Polsce bywa - okazuje się, że przepisy mamy, ale ich egzekwowanie to fikcja. Z zewsząd docierają do nas informacje o kolejnych wycinkach, często na dużą skalę.

Tymczasem rozpoczyna się okres lęgowy ptaków. Zgodnie z prawem, między marca a października nie można niszczyć miejsc ich gniazdowania. Wycinka drzew , wśród których żyją ptaki, jest niemożliwa bez . Jeśli w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew lub krzewów występują miejsca wykorzystywane przez ptaki, zasadniczo powinna ona być przeprowadzona poza ich okresem lęgowym - czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.


Okres lęgowy większości gatunków . Kempf przypomina, że za wycięcie drzewa, na którym jest ptasie gniazdo, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo nawet więzienia. Na wycięcie drzewa z gniazdami chronionych gatunków trzeba mieć zgodę regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Karę nakłada sąd na wniosek regionalnej dyrekcji – dodaje. Gdy chodzi o ptaki nieobjęte ochroną, też. Są one wtedy pod szczególną ochroną.


W czasie ich okresu lęgowego nie wolno niszczyć gniazd. Nie można ich płoszyć, a już tym bardziej wycinać drzew, na których mają gniazda. Wynika to z ustawy o ochronie przyrody i rozporządzenia ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej . Rozpoczął się okres lęgowy ptaków. Według ekspertów nie zatrzyma to masowej wycinki drzew , a jedynie ją utrudni.


W okresie lęgowym bez o. Mamy zgodę na wycinkę , a osobno każde z drzew zostało sprawdzone pod kątem gniazdowania ptaków przez odpowiednie służby ZIM współdziałające z wykonawcą.

ZIM mógł tak zrobić, ale pod pewnym warunkiem. Można dokonać wycinki w okresie lęgowym w związku z inwestycją, ale najpierw drzewa musi zobaczyć . Usunięcie drzewa , które stanowi siedlisko ptaków może skutkować odpowiedzialnością karną. Nie wolno więc bez zezwolenia usuwać zadrzewień, które stanowią ich siedliska. Przed uruchomieniem piły warto więc się upewnić i zasięgnąć opinii w tej . Szaleńcza wycinka drzew na Śląsku. Zielone kiedyś tereny przypominają cmentarzyska.


Dawniej było nie do pomyślenia, żeby wycinać drzewa o tej porze roku. Teraz od kilku lat stało się to normą. Natomiast okres lęgowy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić brykiet z trocin

Furadan cena

Rośliny balkonowe zwisające zielone