Zioła lecznicze pokrzywa

Kurację tę warto stosować również latem, a zimą dobrze jest popijać herbatkę przyrządzoną z pokrzywy suszonej. Taki napar - ziele zalane wrzątkiem i pozostawione przez kwadrans pod przykryciem - pomaga walczyć ze stresem. W połączeniu z innymi ziołami działa nawet wtedy, gdy mamy.


POKRZYWA – kiedy zrywać? Len - zdrowotne i lecznicze.

Pokrzywa - właściwości lecznicze. Działa stymulująco na produkcję przeciwciał podczas infekcji. Podobnie jak preparaty żelaza ma działanie krwiotwórcze, co sprawdza się w leczeniu anemii i niedoborów składników mineralnych. Właściwości lecznicze tymianku - niezastąpionego . Ponadto herbata z pokrzyw ma właściwości lecznicze.


Już Hipokrates uważał pokrzywę za leczniczą królową wszelkich ziół , podobnie jak Hildegarda z Bingen. Starożytni Rzymianie leczyli nią reumatyzm i artretyzm, a Kopernik problemy z nerkami.

Przed wiekami popiołem z pokrzywy posypywano rany po ugryzieniu przez wściekłego psa, a sproszkowane . Rośnie w lasach, zaroślach, na polanach, przy drogach, w sadach, pod płotami i budynkami, w rowach, a także w przydomowych . Dziś pokrzywa postrzegana jest częściej jako chwast, chociaż co potwierdzają badania, jest jedną z najbardziej wszechstronnie, działających na organizm roślin. Surowcem leczniczym jest ziele (Herba Urticae), liść (Folium Urticae) i korzeń (Radix Urticae). Ziele zbiera się tuż przed kwitnieniem rośliny, a li- . Herbatka z pokrzywy ma cudowne działanie. Odchudza, oczyszcza organizm, znika opuchlizna. Jest idealna jeśli masz słabe i zniszczone włosy.


Każdy z nas nie raz poparzył się pokrzywą podczas spacerów, zbioru innych ziół czy też podczas porządkowania ogrodu. I oczywiście nie jest to zbyt przyjemne, ale za to zdrowe. W dzisiejszym odcinku chciałabym przybliżyć Państwu zalety tej nielubianej rośliny, jaką jest pokrzywa.


Aby wykorzystać właściwości lecznicze pokrzywy można zrobić z liści napar. Napary z liści pokrzywy (łyżkę ususzonych ziół zaparza się jak herbatę) zaleca się stosować przy nadciśnieniu, anemii, łagodnych biegunkach, stanach zapalnych przewodu pokarmowego i na poprawę trawienia. Współczesna fitoterapia poleca . Wyciąg z korzenia pokrzywy zwiększa poziom czerwonych krwinek.

Związki zawarte w korzeniu pokrzywy wykazują działanie ochronne gruczołu krokowego. Lecznicze działanie mają również jej korzenie, które uznawane są za środek łagodzący katar sienny, a także wpływają na zwiększenie poziomu czerwonych krwinek. Poznaj: Zioła , które leczą . Z kolei dzięki zawartości witaminy K zioło to ma właściwości krwiotwórcze i przeciwkrwotoczne, poleca się je zatem w profilaktyce anemii. Sprawdź, jak ją uprawiać i poznaj. Jeśli interesują cię rośliny o pozytywnych właściwościach zdrowotnych, sprawdź także zebrane przez nas zioła i rośliny lecznicze.


Efekt zetknięcia się z pokrzywą to piekąca wysypka (pokrzywka), dzięki temu roślina jest powszechnie znana. Surowcami zielarskimi są: liść (Folium Urticae ), ziele (Herba Utricae dioicae), korzeń (Radix Utricae dioicae), a także nasiona . W lecznictwie ludowym używano pokrzywy do biczowania kończyn oraz okładów chorych miejsc w chorobie reumatycznej. Dziś jest raczej rzadko wykorzystywana do tkania, choć cenią sobie ją wciąż rybacy ze względu na to, że włókno tego zioła jest bardzo mocne, nie nasiąka i nie gnije.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić brykiet z trocin

Furadan cena

Rośliny balkonowe zwisające zielone